Парацетамол - дозирање и контраиндикације

Парацетамол спада у групу лекова који се називају аналгетици и индициран је за симптоматско лечење било које врсте бола умереног интензитета. Тржи се под различитим именима, укључујући Ацецат, Дафалган, Долоцатил, Еффералган и Термалгин, а налази се и у таблетама и у оралним капи у суспензији, у верзијама од 500 и 750 мг.


За шта је то

Парацетамол се користи у борби против готово било које врсте умереног бола. Код одраслих се обично прописује за постоперативни и реуматски бол, бол у доњем делу леђа, ишијастични бол, тортиколис, неуралгија, бол у доњем делу леђа, бол у мишићима, менструални грчеви, зубне и главобоље. Будући да је анти-термални, користи се и за борбу против грознице.

Време деловања парацетамола

Време апсорпције овог лека у организму варира између 30 и 60 минута, у зависности од дозе и реакције сваке особе на лекове ове врсте.

Нежељени ефекти парацетамола

Људи са тешким обољењима јетре или алергијом на активну супстанцу парацетамол не смеју да узимају овај лек. У случају бубрежних проблема, алкохолизма, неухрањености или дехидратације, боље је консултовати се са лекаром пре него што узмете овај лек.

Парацетамол у трудноћи и дојењу

Овај лек се може користити у периоду трудноће и дојења, с изузетном пажњом при идеалној дози.

Доза парацетамола

Тренутно се овај лек продаје на тржишту у дозама од 500, 600 или 1000 мг, које се могу дати одраслима или деци у складу са њиховом тежином. Постоје лекови који садрже парацетамол у облику таблета, капи и шумећих таблета, између осталог. За одраслу особу, у случају јаких болова, максимална дневна доза парацетамола је две таблете од 500 мг дневно.

Парацетамол у капи

Одрасли и деца старија од 12 година треба да користе између 35 и 55 капи, 3 до 5 пута дневно, са интервалима од 4 до 6 сати. Важно: не давати више од 5 пута дневно.


Деци треба дати 1 капи парацетамола на килограм масе. Ако, на пример, дете тежи 15 кг, треба да прими дозу од 15 капи и тако даље - до границе од 35 капи у свакој дози.

Таблете парацетамола

Одрасли и дјеца од 12 и више година требају узимати између 500 и 1000 мг / дозу у интервалима од 4 до 6 сати између сваке дозе. Међутим, не треба прекорачити 4 г за 24 сата.


500 мг парацетамола може се узимати 3 до 4 пута дневно. Међутим, граница од 8 таблета у подељеним дозама не би требало да буде прекорачена у периоду од 24 сата.

Или парацетамол 500 мг може се узимати 3 до 4 пута дневно. Према томе, није неопходно прекорачити 8 таблета у подељеним дозама, током 24 сата.

Верзију парацетамола од 740 мг треба узимати као 1 таблету, 3 до 5 пута дневно. Не прекорачите 5 таблета, у подељеним дозама, у периоду од 24 сата. Парацетамол 750 мг се не може сломити или жвакати.

Важно: пре узимања било ког лека, неопходно је да се консултујете са лекаром и следите његове препоруке.

Састав

Верзија парацетамола од 750 мг састоји се од 750 мг парацетамола и ексципијената (хидроксиметилпропилцелулоза, полиетилен гликол, кросповидон, колоидни силицијум диоксид, магнезијум стеарат).


Сваки мл (15 капи) оралног раствора садржи 200 мг парацетамола и помоћних састојака (натријум метабисулфит, натријум цикламат, дихидровани натријум сахарин, сумрак жуто бојило, натријум бензоат, лимунска киселина, арома карамеле, макрогол и дејонизована вода).

Оралне капи у суспензији садрже 100 мг парацетамола и помоћних састојака (лимунска киселина, арома трешње, арома јагоде, натријум-бензоат, микрокристална целулоза, натријум-кармелоза натријум, натријум цикламат, црвено обојено боровице, кукурузни воћни сируп, глицерол, ксантанска гума, сорбитол, сукралоза, деионизирана вода).

Фото: © Портогас Д Аце - Схуттерстоцк.цом Ознаке:  Вести Прехрана Здравље 

Занимљиви Чланци

add
close